KizlaraOzel Web Sitesi

Karatay Diyeti Nasıl Yapılır

0 10

Canan Karatay medyada fazlasıyla karşılaştığımız bir isimdir. Profesör Doktor Karatay’ın bugüne kadar yayınlanmış olan 7 farklı kitabı vardır ve kitaplarda Karatay diyetini detaylarıyla anlatmıştır. Genel olarak bakıldığında bir diyet listesinden çok sağlıklı beslenme alışkanlığı kazanmaya yönelik bir listeden söz edilebilir.

Örneğin şeker ve ekmek için ”tatlı zehir” ifadesi kullanılmıştır. Onun yerine sağlıklı yağlar, proteinler ve doğal karbonhidratlar tercih edilmiştir. Diğer diyetlerde sınırlandırılmış olan tereyağı, zeytinyağı türevi pek çok yiyecek Karatay diyetinde serbesttir. Hatta et, balık, süt, peynir, yoğurt, turşu da Karatay diyet listesine göre rahatça yenebilir.

Uzman Kardiyolog Canan Karatay’ın çok başarılı bir kariyeri vardır. Pek çok vakıf üniversitesinde öğretim görevlisi olarak çalışmıştır. Bugüne kadar Karatay diyeti adı altında yayınlanmış kitaplarında insanlara sıradan diyet listelerinin ömrünü bitirecek bir diyet tarzı sunmuştur.

Karatay Diyeti İçerikleri Nelerdir?

Öncelikle ekmek, pirinç ve patates gibi karbonhidrat kaynaklarının terk edilmesi gerekir. Yemeklerde sızma zeytinyağı ve tereyağ kullanılmalıdır. Kesinlikle mısır özü yağı ya da ayçiçek yağlarından uzak durulmalıdır. Ekmek yerine kuru yemişler tüketilmelidir. Ceviz, fıstık, fındık, badem gibi karbonhidratları tüketirken kavrulmamış olmasına dikkat edilmelidir. Sağlıklı bir zayıflama isteyen herkes için kahvaltı günün en önemli öğünüdür.

Sabahları proteini zengin enerjisi yüksek bir kahvaltı tercih edilmelidir. Bir gün içerisinde üç öğünden fazla tüketilmemeli ve her öğün arasında dört beş saatlik bir zaman aralığı olmalıdır. Akşamları 20.00’dan sonra yemek yenilmemelidir. Kızartma türlerinden kesinlikle uzak durulmalıdır. Yemekler uzun süre pişirilmeli, ancak besin değerlerini kaybetmemeleri açısından düşük ısıda pişirilmelidir. Evde hazırlanmış bol sirkeli ve az tuzlu turşular tüketilmelidir. Alkollü içecekler, şekerli, gazlı içecekler tüketilmemelidir. Her gün mutlaka iki litre su içilmelidir.

Karatay diyeti özünde bakıldığında geleneksel bir beslenme biçimi izlenir. Yani köy tereyağı, organik meyve sebzeler, yöresel peynirler sıkça kullanılır. Şekersiz ve tatlandırıcı ilavesiz çaylar önerilir. Dünya Sağlık Örgütü tarafından şişmanlık vücuttaki orantısız yağ artışıdır. Buna sebebiyet veren işlenmiş, şekerli gıdalar Karatay diyeti içerisinde yok sayılmıştır. Meyvelerin kabuklarıyla yenmesi gerektiği sıkça dile getirilmiştir. Bu da doğala yönelimin başka bir göstergesidir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.