KizlaraOzel Web Sitesi

Hamilelik Sonrası Hızlı Kilo Nasıl Verilir?

0 8

Hamilelikte kilo alımına nasıl özen göstermeliyiz?

Hamilelik, bir kadın için en güzel ve hayatının en özel anlarından birisidir. Hamilelik ile birlikte sadece ruhsal olarak değil, bedensel olarak da değişimler yaşanmaktadır. Hamilelik ile birlikte alınan kilolara özen göstermek gerekmektedir. Ne kadar fazla yenilirse bebek o kadar iyi beslenir inanışından sıyrılıp, daha bilinçli davranılmalıdır. 

Karbonhidrat alımına özen göstermek, sağlıklı yiyecekler tüketmek, düzenli yürüyüş ve bol su tüketimi öncelikle tercih edilmesi gereken doğru davranışlardır. Uzmanlara göre hamilelik döneminde alınması gereken ideal kilo en fazla 12 kilodur. Aşırı zayıflık ve fazla kilolu olunması durumunda bu sayı değişkenlik gösterebilmektedir. 

Hamilelik döneminde alınan kiloların dağılımı nasıldır?

Ortalama olarak 12 kilo alan bir anne adayının aldığı kiloların dağılımına bakılacak olunursa şu şekildedir:

3400-3500 gr bebek ağırlığı

Plasenta 600 gr 

Memelerin ağırlığı 400 gr

Rahim 900 gr kadar

amniyon sıvısı 800 gr

Artan yağ depoları ise 3500 gr 

Kan hacmi artışı ve dokular arası sıvı artışı 4950 gr kadardır.

Doğumdan sonra nasıl kilo verilir?

Hamilelik sürecinde alınan kiloların nasıl verileceği, doğumdan sonra kadınların sıkça araştırdığı bir konudur. Bazı kadınlar alması gereken kilo kadar alırken, bazı kadınlar ise bu kiloyu çok fazla aşmaktadır. Peki, bu kilolar nasıl verilebilir?
  
Öncelikle doğumdan sonra 8 haftadan önce bu düşünceden uzak durmak en sağlıklısı olacaktır. Sağlıklı beslenme ve yapılan düzenli egzersizler öncelikli zayıflama kurallarıdır. Doğumdan sonra emzirme dönemine giren kadınlar emzirme zamanlarında beslenme düzenlerine özen göstermelidir. Yapılan diyetler, bebeğin alması gereken besin değerlerini almasına engel olup, annenin de halsiz kalmasına sebep olacaktır. Bu yüzden yanlış diyetlerden uzak durmalı, en doğru şekilde beslenme programı oluşturulmalıdır.

Protein, yağ, vitamin ve minerallerden oluşan beslenmeye özen gösterilmelidir. Az ve sık bir beslenme düzeni oluşturmak son derece doğru olacaktır. Kilo alımını en aza indirmeye faydalı olan etkili yöntemlerden birisidir. Bol su tüketimi hem kilo vermeye hem de vücutta oluşan ödemi atmaya yardımcıdır. Bu yüzden sıvı tüketimi değil, su tüketimine özen gösterilmelidir.

Düzenli egzersizler sadece kilo vermeye değil, annenin sütünün daha kaliteli olmasına sebep olmaktadır. Bu yüzden kilo verilmek isteniyorsa sağlıklı beslenmenin yanında kesinlikle spor ile desteklenmelidir. Egzersiz yapılamıyorsa eğer haftada en az 3 gün tempolu yürüyüş yapılmalıdır. 

Ayda 1-2 kilo vermek, doğum sonrası verilmesi gereken ideal kilo oranıdır. Unutulmaması gerekir ki hızlı verilen kilolar aynı hızla tekrar alınmaktadır. Kalori alımını takip etmek, kilo vermek açısından etkili bir yöntemdir. Bunun için akıllı telefonlarda kullanılabilen programlar tercih edilebilir. Porsiyon küçültmek de önemli bir detaydır.

Bu özel ve önemli dönemin geçici bir süreç olduğunu unutmadan, kilo vermeyi takıntı haline getirmeden daha uzun ve sağlıklı bir şekilde verilmelidir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.